کلینیک فلج مغزی سیاوش عطایی درحصارک 09121623463:واکسیناسیون کودکان

کلینیک فلج مغزی سیاوش عطایی درحصارک 09121623463:واکسیناسیون کودکان

واکسیناسیون کودکان از اقدامات اساسی می باشد که آن ها را از ابتلا به بیماری های خطرناک در امان می دارد. لازم است بدانیم تحقیق اصلی که احتمال وجود ارتباط میان اوتیسم و واکسن را نشان می داد سال ها پیش رد شده است. باید به خاطر داشت عوارض واکسیناسیون در کودکان در مقایسه با ابتلا به بیماری ها بسیار ناچیز می باشد. بنابراین رعایت زمان واکسیناسیون دوران کودکی از اهمیت برخوردار است.

آیا واکسیناسیون و اوتیسم می توانند با هم در ارتباط باشد؟ آیا می توان از برخی واکسن ها در دوران کودکی استفاده نکرد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش ها و سایر پرسش های متداول دیگر در خصوص واکسیناسیون کودکان به موارد زیر توجه کنید.

واکسیناسیون دوران کودکی سبب محافظت کودک از ابتلا به طیفی از بیماری های خطرناک و کشنده اعم از دیفتری، سرخک، فلج اطفال و سیاه سرفه می شود. اگر امروزه اسم این بیماری ها برای شما چندان آشنا نیست و یا تا به حال نام آن را نشنیده اید، بدان دلیل است که با واکسیناسیون کودکان به طور مناسبی شیوع این بیماری ها کاهش داده است و این نشان می دهد واکسن ها عملکرد مناسبی داشته اند.

با این حال ممکن است والدین همچنان در مورد مزیت ها و معایب احتمالی واکسن ها نگرانی هایی داشته باشند. در ادامه به برخی پرسش های متداول در زمینه واکسیناسیون کودک خواهیم پرداخت.

آیا ایمنی طبیعی بهتر از واکسیناسیون کودکان می باشد؟
ایجاد عفونت و ایمنی طبیعی که پس از آن حاصل می شود ممکن است محافظت بهتری را در مقایسه با واکسیناسیون کودکان فراهم سازد، اما باید توجه داشت که به این ترتیب احتمال بروز خطرات جدی ناشی از عفونت وجود دارد. برای مثال عفونت آبله مرغان می تواند منجر به بروز ذات الریه شود. ابتلا به عفونت فلج اطفال می تواند منجر به فلج دائمی در فرد گردد. ابتلا به بیماری اوریون می تواند ناشنوایی را به دنبال داشته باشد. ابتلا به آنفلوآنزا نوع B می تواند منجر به آسیب دائمی مغز گردد. بنابراین به نظر می رسد واکسیناسیون کودک به نحو موثر و بی خطری می تواند مانع از بروز بیماری ها گردد.

آیا میان استفاده از واکسن و اوتیسم ارتباطی وجود دارد؟
استفاده از واکسن ها نمی تواند احتمال بروز اوتیسم را به دنبال داشته باشد. محققین ارتباطی را بین بیماری اوتیسم و واکسیناسیون کودکان به دست نیاورده اند. در حقیقت تحقیق اصلی که احتمال وجود ارتباط میان اوتیسم و واکسن را نشان می داد سال ها پیش رد شده است.

آیا واکسیناسیون کودکان می تواند خطرات جدی را به همراه داشته باشد؟
باید توجه داشت که هر واکسنی می تواند منجر به بروز تاثیرات جانبی گردد. اما معمولا تاثیرات جانبی پیش آمده به دنبال واکسیناسیون بسیار خفیف است. تاثیراتی مانند تب اندک، زخم و یا درد در محل تزریق. برخی واکسن ها می تواند به طور موقتی سبب بروز سردرد، خستگی یا از دست رفتن اشتها گردند. به ندرت واکسیناسیون کودکان تاثیرات آلرژیک یا تاثیرات نورولوژیک شدیدی را به دنبال دارد. اگر چه این تاثیرات جانبی ناشی از واکسیناسیون کودک اغلب بسیار خطرناک و مرگ آور می باشد اما شیوع آن بسیار اندک است. به طور کلی باید توجه داشت مزایای استفاده از واکسن ها و انجام واکسیناسیون نوزادان و کودکان بسیار بیشتر از تاثیرات جانبی آن می باشد و این در مورد همه کودکان صادق است.

البته کودکانی که به ترکیبات موجود در واکسن ها آلرژی دارند نباید از واکسن ها استفاده کنند. اگر کودک شما نسبت به دوزی از واکسن علائم آلرژیک شدیدی را نشان داد باید از مصرف دوز دیگر آن اجتناب کنید.

چرا واکسن ها در سنین پایین (واکسیناسیون نوزادان) مورد استفاده قرار می گیرند؟
واکسیناسیون کودکان به ترتیبی برنامه ریزی شده است که آن ها را از ابتلا به بیماری هایی که بیشتر در خطر مواجه با آن قرار دارند محافظت کند، بنابراین واکسیناسیون دوران کودکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. واکسیناسیون زودهنگام و حتی در برخی موارد واکسیناسیون مدت کوتاهی پس از تولد (واکسن بدو تولد نوزاد) بسیار ضروری است. اگر شما واکسیناسیون را از موعد مقرر به تعویق انداخته و آن را به زمانی موکول کنید که فرزند بزرگ تر شود در این صورت ممکن است واکسیناسیون در آن زمان بسیار دیر باشد.

آیا می توانیم به طور انتخابی واکسیناسیون کودکان را انجام دهیم؟
به طور کلی رعایت زمان واکسیناسیون در کودکان بسیار مهم است و بنابراین از قلم انداختن واکسن ها ایده خوبی نیست. به این ترتیب فرزند شما مستعد ابتلا به برخی بیماری های خطرناک خواهد بود. به خاطر داشته باشید که اگر نرخ واکسیناسیون موثر در کودکان افت کند در آن صورت برخی بیماری ها که شیوع آن ها بسیار کاهش یافته است دوباره ممکن است به یک تهدید مشترک و عمومی تبدیل شود.

اگر شما در مورد استفاده از برخی واکسن ها در فرزند خود نگرانی هایی دارید می توانید آن را با پزشک اطفال در میان گذارید. اگر جدول زمانبندی واکسیناسیون در فرزند شما به درستی پیش نرفته است و یا استفاده از برخی واکسن ها از قلم افتاده است حتما در این مورد با پزشک اطفال صحبت کنید تا راهنمایی های لازم را دریافت کنید.


مترجم گوگل , سامانه مدیریت آموزش فرهنگی(ITMS) , عکس پروفایل , ورزش ۳ , همراه اول , دیجی استایل , اینستاگرام , دلیت اکانت
googlemovies.ir

دسته‌بندی نشده

Related posts