کلینیک تخصصی سندرم داون در گوهردشت سیاوش عطایی 09121623463:حقیقت هایی در مورد ویار بارداری

کلینیک تخصصی سندرم داون در گوهردشت سیاوش عطایی 09121623463:حقیقت هایی در مورد ویار بارداری

همه ی ما داستان هایی درباره ویار بارداری زنان که هوس خوردن ترشی یا آرزوی کارامل شکلاتی و یا حتی بستنی در نیمه شب کرده اند، را شنیده ایم. اما آیا این هوس ناشی از نیازهای بدن مادر به ویتامین ها و یا مواد معدنی خاص در دوران بارداری است و یا هوس ها و ویار دوران بارداری کاملا غیر منطقی هستند؟

چه کسانی ویار بارداری را تجربه می کنند؟
شاید وجود این حالت مشترک در بین زنان باردار که به عنوان سوزش معده و یا بیماری تهوع صبحگاهی بارداری شناخته می شود، غیر معمول نباشد. در مورد ویار بارداری هم، برای اولین بار یک پزشک یونان باستانی شروع به نوشتن در مورد بارداری نموده بود و او هم ویار بارداری را یک عنصر مستند و معمول در تعداد زیادی از زنان حامله عنوان کرده است.
اغلب، ویار بارداری در سه ماهه اول دوران بارداری افزایش پیدا می کند و سپس در سه ماهه دوم پایان دوران بارداری تمام می شود، همچنین نتایج تحقیقات محققان دانشگاه راتگرز امریکا نشان می دهد که در زنان مبتلا به دیابت حاملگی (GDM)، تجربه ی ویار بارداری برای غذاهای شیرین وجود خواهد داشت و بعضی از زنان باردار، درسه ماهه اول دوران بارداری، دارای ویار بارداری که همراه با حالت تهوع و استفراغ است، وجود دارد. با اینکه ویار بارداری، یک بیماری به حساب می آید، اما مادران در دوران بارداری تحمل بالایی داشته و با پشتیبانی اطرافیان، به راحتی این دوران را پشت سر خواهند گذاشت.

زنان در دوران بارداری به چه غذاهایی ویار دارند؟
این امکان بارز و آشکار وجود دارد که ویار بارداری به نحوی با محیط زیست و شرایط زندگی مادران در دوران بارداری گره خورده است، به عنوان مثال در بدن زنان باردار تغییرات زیادی در این دوران ایجاد می شود که ویار بارداری به عنوان یک نتیجه از این تغییرات، خود را نشان می دهد. ممکن است این تغییرات به افزایش بسیاری ازهورمون های مختلف در بدن مادران باردار در این دوران مرتبط باشد.
ویار بارداری می تواند باعث بیزاری زنان باردار از بسیاری مواد غذایی شود، که اغلب زنان باردار این تجربه را درک می کنند و این واکنش تا حدودی ممکن است یکی از مکانیسم های حفاظتی برای مادر و نوزاد باشد. نتایج آزمایشان محققان در دانشگاه کانکتیکات نشان داده است، بسیاری از زنان در دوران بارداری تمایل به خوردن مواد غذایی تلخ پیدا می کنند، در حالی که قبل از دوران بارداری تمایلی به خوردن آن ها نداشته اند. خوردن غذاهای تلخ در دوران بارداری، به طور بالقوه بدن آن ها را فاسد یا سمی کرده و ممکن است باعث مسموم شدن مادران شود. این در حالی است که اکثر زنان باردار، در ماه های دوم دوران بارداری خود میل زیادی برای خوردن غذاهای ترش از خود نشان می دهند. بنابراین، زنان باید رژیم غذایی خود را متنوع ترکرده و غذاهای مورد استفاده خود در دوران بارداری را به گونه ای انتخاب کنند که بیشتر از مواد مغذی تشکیل شده و مواد مورد نیاز بدن آن ها را متناسب با دوران بارداری تامین کند.
احتمال دیگر این است که ویار بارداری حاصل تغییرات شیمیایی مغز در این دوران باشد. دانشمندان کانادایی در حال بررسی این نظریه هستند که منطقه ای از مغز را که مسئول تحریک طعم و مزه در بدن است، به تغییرات رحم ربط دهند و تا امروز هم، در این مورد تا حدودی موفق بوده اند.

آیا مادران باردار این دوران شیرین را با به وجود آمدن ناراحتی ها، از دست می دهند؟
بهترین توضیح عامیانه برای روزهای محبوب دوران بارداری این است که ویار بارداری راهی است که نیازهای بدن مادران را یادآوری می کنند. به طور مثال، هوس خوردن بستنی نشان دهنده ی کمبود کلسیم، هوس خوردن چیپس شور به معنی کمبود سدیم و هوس خوردن شکلات به معنی کمبود آهن در بدن مادر باردار می باشد.
ممکن است شما به این توضیحات نگاه منطقی داشته باشید، اما شواهد غیر از این را نشان می دهد. اگر ما واقعا گاهی نیاز بیشتری به بعضی مواد مغذی (به خصوص ویتامین ها، آهن و منیزیم) داشته باشیم، چرا این هوس، باعث اشتیاق بیشتری به خوردن برخی از سبزیجات برگ دار، لوبیا، حبوبات و غلات تصفیه شده نمی-شود. با افزایش ویار بارداری، جنین نیز بیش ازحد رشد می کند و این برای سلامتی مادر و کودک مضر است. در واقع، بستنی منبع غنی از کلسیم و یا شکلات منبعی از آهن نیستند، آهن خوب در گوشت قرمز است، که اغلب در بالای لیستی از چیزهایی قرار دارد که زنان در دوران بارداری حتی نمی توانند به آن دست بزنند.
اگر چه برخی از دانشمندان تغذیه، میل به خوردن چیزهایی که در واقع مواد غذایی نیستند، مانند خاک رس را با کمبود مواد معدنی، معمولا آهن، مرتبط می دانند و ادعا می کنند که نشان دهنده ی کمبود آهن و در نتیجه کم خونی است، ولی باید مادران باردار دقت داشته باشند که اگر ویار بارداری آن ها عجیب و غریب بوده و سازگار با مواد غذایی نباشد، بهتر است به دنبال مشاوره با یک متخصص تغذیه باشند، زیرا ممکن است دارای نوعی بیماری باشند.
از طرفی دیگر، ولع مصرف مواد غذایی خاص می تواند یک راه مقابله با بیماری های دوران بارداری باشد. ارتباطی که بین تهوع و هوس وجود دارد، این امکان را نشان می دهد. در واقع، غذایی که میل به خوردن آن در دوران بارداری دارید به حل ضعف های معده واختلالات آن کمک می کند. محققان هنوز در حال تحقیق و بررسی این مسائل مربوط به ویار بارداری هستند.

همه ی آنچه که در ذهن زنان باردار می گذرد؟
چیزی که در مورد ویار بارداری یک زن باردار خاص و جالب است، چگونگی و متفاوت بودن ویار بارداری هر زن با زن دیگر می باشد. در برخی از کشورها، شکلات و بستنی ممکن است در اوایل لیست ویار بارداری زنان باشند، اما در بعضی دیگر از کشورها این مواد غذایی کاملا متفاوت هستند. یک مطالعه در تانزانیا نشان می-دهد که زنان ویاردار، میل بیشتری به مصرف گوشت و انبه دارند، در حالی که بر اساس تحقیقات در نیجریه، زنان باردار علاقه ی زیادی به خوردن دانه ها در دوران ویار دارند. بررسی این نتایج، این اعتقاد را در ما بیشتر می کند که میل شدید به بعضی غذاها در زنان باردار، در واقع تاییدکننده ی بسیاری از نیازهای بدن آن ها است.
از بررسی شواهد مطالعات گسترده ای که در دانشگاه آلبانی انجام شده، می توان نتیجه گرفت که ویار بارداری، عمدتا نتیجه ی مسائل روانی هستند. بسیاری از زنان باردار خواستار بعضی غذاها هستند، نه برای تغذیه و یا استفاده از خواص آن ها، بلکه به این دلیل که آن ها اجازه خوردن چیزهایی را که به طور معمول ندارند، به خصوص اگر آن ها قوانین سفت و سختی در مورد رژیم غذایی قبل از بارداری داشته باشند.

نکاتی درباره آنچه که شما درباره ویار بارداری تصور می کنید
آیا شما باید بعضی از ویار بارداری خود را نادیده بگیرد؟ و یا در خوردن بعضی از آن ها افراط نکنید؟ رژیم غذایی سالم و متعادل، کلیدی برای دوران بارداری است تا این دوران به سلامتی سپری شود. اما تا زمانی که شما در حال گرفتن بیش ازحد سهمیه مواد مغذی خود در این دوران باشید، نه تنها آسیب خواهید دید، بلکه این دوران را در آرامش سپری نخواهید کرد. پس با بهره گیری از درمان به موقع و استفاده ازتجربیات بالا، سعی کنید تا دوران بارداری خوبی داشته و فرزند سالمی را به دنیا آورید.

مدل مانتو , ماشین , گل , عروس , تولدت مبارک , تولدم نزدیکه , پروفایل زیبا , مدل مو , مادر , عاشقانه , سگ , دلم گرفته ,

avalinkaraj.ir

دسته‌بندی نشده

Related posts