بهترین مرکز توانبخشی کرج 09121623463:درد در یک طرف گلو

بهترین مرکز توانبخشی کرج 09121623463:درد در یک طرف گلو

التهاب و درد یک طرفه گلو و درمان این عارضه
علت و درمان احساس درد در یک طرف گلو
تجربه گلو درد تجربه نگران کننده ای نیست. زیرا هر کسی ممکن است در طول زندگی خود گلو درد داشته باشد. اما احساس درد در یک طرف گلو ممکن است برخی از افراد را نگران کند. این نوع درد معمولا کمتر رایج است. به همین دلیل افرادی که به آن دچار می شوند، احساس عجیبی دارند. احساس درد در یک طرف گلو علل مختلفی دارد که برخی از آن ها کاملا آشکار هستند. اما برخی از علل این نوع درد نیاز به بررسی پزشک دارد.با دلگرم همراه باشید.

The cause of one-sided throat pain

به عنوان مثال اگر دندان عقلتان در حال بیرون آمدن باشد، احساس گلو درد در طرفی از فک که در حال دندان در آوردن است طبیعی است. در برخی از مواقع درد یک طرفه در گلو می تواند نشان دهنده عفونت جدی باشد. گاهی نیز آسیب عصبی مسئول ایجاد درد در یک طرف گلو است. درمان های طبیعی زیادی برای تسکین این درد وجود دارد.

علل احساس درد در یک طرف گلو
ابتدا نگاهی به علل احساس درد در یک طرف گلو می اندازیم. این علل عبارتند از:
Quinsy (آبسه دور لوزه)

Quinsy از عوارض التهاب لوزه است و باعث درد در یک طرف گلو می شود. Quinsy آبسه دور لوزه نیز نام دارد و از تجمع چرک در نزدیکی یکی از لوزه ها به وجود می آید. این حالت به احتمال زیاد موجب گلو درد شدید خواهد شد و گلو در طرفی که درد دارد دچار تورم نیز می شود. اگر این آبسه تورم زیادی داشته باشد می تواند موجب بسته شدن راه گلو شده و تنفس و صحبت کردن را دشوار کند. لکه های سفید روی لوزه نیز به همین دلیل ایجاد می شوند.

دکتر مایکل فریدمن یکی از متخصصین می گوید که:
“عفونت های باکتریایی استرپتوکوک که باعث گلودرد می شوند می توانند به بافت اطراف آن و لوزه ها نیز حمله کرده و موجب ایجاد آبسه شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، باکتری معمولا فقط یک طرف گلو را آلوده می کند.” برخی از علائم دیگر quinsy بزرگ شدن غدد لنفاوی در گردن، بلع دردناک، تب و درد گوش در سمت عفونت است. پزشکان توصیه می کنند که برای جلوگیری از عفونتی که باعث عوارض بیشتری مانند تورم شدید در گلو می شود، آبسه دور لوزه را به پزشک نشان دهید.

با درمان التهاب لوزه در مراحل اولیه می توانید از ایجاد آبسه دور لوزه جلوگیری کنید. دکتر فریدمن همچنین توصیه می کنند که به منظور کاهش خطر ابتلا به آبسه دور لوزه، بهتر است سیگار را ترک کرده و بیشتر به بهداشت دهان و دندان اهمیت بدهید.

اعمال دندان پزشکی

اگر به تازگی دندانپزشکی بودید و از یکی از خدمات آن استفاده کرده اید ممکن است درد در یک طرف گلو شما مربوط به این موضوع باشد. اعمالی که موجب ایجاد آبسه می شوند مانند کشیدن دندان یا التهاب لثه قادرند چنین دردی را ایجاد کنند.آبسه دندانی می تواند باعث درد و تورم در لثه ها شده و به مناطق مجاور نیز سرایت کند. دکتر راب هیکس معتقد است که باکتری ها مترسد فرصت هستند تا در یکی از حفره های گلو، گونه ها و لثه گسترش پیدا کنند. این می تواند باعث عفونت و چرک شده و تورم، درد، و اشکال در بلع ایجاد کند. در این حالت درد گلو در کنار عفونت احساس می شود.

در مورد التهاب لثه، بسته به جایی که التهاب رخ می دهد، می تواند درد در یک یا در هر دو طرف گلو به وجود آورد. دکتر James T. Ubertalli متخصص دندانپزشکی در دانشگاه تافتز توضیح می دهد که التهاب لثه که توسط دندان نهفته ایجاد می شود می تواند باعث گسترش عفونت به گلو و یا گونه شود.دندان عقلی که نیمه کار در آمده است هم علت دیگری برای درد در یک طرف گلو است. حتی کشیدن این دندان نیز تا ۲ الی ۳ روز با ایجاد تورم در عضلات گلو، موجب درد می شود.پزشکان متخصص معتقدند که با مسواک زدن منظم و روزانه، استفاده از نخ دندان و انجام معاینات منظم دندانپزشکی می توانید از این عوارض جوگیری کنید. ضمن این که روش های طبیعی مانند استفاده از روغن نارگیل رقیق شده برای شستشو دهان می تواند از خونریزی و التهاب لثه جلوگیری کند.

پولیپ تارهای صوتی

ایجاد پولیپ بر روی تارهای صوتی یکی از دلایل معمول برای ایجاد درد در یک طرف گلو است. این پولیپ حتی باعث می شود که احساس کنید چیزی درون گلوی شما گیر کرده است. پولیپ تارهای صوتی همچنین می تواند موجب اختلال در صدا نیز شود. متخصصان آکادمی جراحی گوش و حلق – سر و گردن Otolaryngology-Head and Neck Surgery معتقدند که پولیپ تارهای صوتی معمولا در یک گوشه ای از تارهای صوتی ظاهر می شوند. اغلب، استفاده بیش از حد از تارهای صوتی زمینه لازم برای ایجاد این پولیپ ها را فراهم می کند. متخصصان انجمن آمریکایی (ASHA) نیز می گویند که درد گردن و ایجاد تغییراتی در صدا نتیجه ایجاد این پولیپ است. در این حالت صدا خشن شده، گلو خارش دارد و درد تیر کشنده ای از یک گوش به گوش دیگر سرایت می کند. اگر بیش از ۳ هفته است که صدایتان خشن شده است حتما به پزشک مراجعه کنید.

نورالژی Glossopharyngeal

درد شدید در یک گوشه ای از گلو شما می تواند با نورالژی glossopharyngeal ایجاد شود. Glossopharyngeal neuralgia یا نورالژی glossopharyngeal درد بسیار شدیدی است که در دو سوی گلو تجربه شده و به سمت گوش ها کشیده می شود. این بیماری در نتیجه آسیب دیدگی اعصاب در گلو، زبان یا گوش ایجاد می شود.

جراح مغز و اعصاب، دکتر جان TEW می گوید که نورالژی glossopharyngeal معمولا فقط در یک طرف گلو تاثیر می گذارد. این درد معمولا شدید است و افراد مبتلا به آن می گویند که “با ایجاد این درد احساس می کنیم شوک الکتریکی به گردنمان زده شده است.” فعالیت های روزمره مانند صحبت کردن، بلع، خمیازه کشیدن، و خندیدن از جمله فعالیت هایی هستند که می توانند این حملات و درد بعد از آن را به ارمغان بیاورند. پزشکان معمولا برای جلوگیری از اسپاسم های عصبی و درد در گلو دارو تجویز می کنند.

علت و درمان احساس درد در یک طرف گلو

تشخیص گلو درد چگونه است؟
معمولا پزشک از روی علائم و معاینه می تواند بیماری شما را تشخیص دهد اما ممکن است به منظور تشخیص عامل ایجاد کننده ی گلودرد، پزشک برای شما آزمایش نمونه ترشحات گلو و آزمایش خون تجویز کند.

عوارض ناشی از گلو درد چه چیزهایی می توانند باشند؟
معمولا گلو درد باعث به وجود آمدن مشکل خاصی نمی شود و بعد از یک هفته درمان می شود، اما در برخی موارد ممکن است عوارض زیر را به وجود بیاورد:

ممکن است در گوش میانی، سینوس ها و یا سینه عفونت ثانویه بروز کند. اگر گلو درد به علت عفونت استرپتوکوک رخ بدهد ممکن است باعث شود که فرد به مخملک نیز مبتلا شود.
یک عارضه نادر، آبسه گلو است که معمولا در یک طرف رخ می دهد. در مواردی بسیار نادر ممکن است بیماری هایی مانند تب روماتیسمی یا گلومرولونفریت (بیماری خاص کلیه) رخ بدهند.
علت و درمان احساس درد در یک طرف گلو
درمان های خانگی درد در یک طرف گلو
اگر درد در یک طرف گلو دارید اولین اقدام مراجعه به پزشک است. اگر پزشک تشخیص دهد که درد شما از مشکل خاصی ناشی نمی شود می توانید از روش های زیر برای تسکین آن استفاده کنید.

فلفل هندی

برای کمک به کاهش گلو درد که توسط یک عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد شده است، شما می توانید از فلفل قرمز استفاده کنید. فلفل قرمز حاوی ترکیبی به نام کپسایسین است. این ماده همان ماده ای است که موجب تندی فلفل می شود. خواص تسکین دهندگی این ماده باعث شده که حتی به صورت صنعتی کرم های ضد دردی نیز از آن تهیه شود.

خواص دارویی کپسایسین؛ مصرف موضعی خمیر حاوی کپسایسین برای از بین بردن انواع مختلفی از درد مفید است. این ماده موجب بی حسی گیرنده های عصبی شده و به این ترتیب درد را تسکین می دهد. این بررسی همچنین نشان داد که کپسایسین دارای خواص ضد باکتری است و می تواند به کشتن باکتری های عفونت زا کمک کرده و موجب کاهش التهاب شود.

علت و درمان احساس درد در یک طرف گلو

برای استفاده از خمیر فلفل قرمز برای درمان گلو درد به روش زیر عمل کنید:

۱/۲ قاشق چای خوری فلفل را با ۳ قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید.
۱ قاشق چای خوری از این مخلوط را ۳ بار در روز برای تسکین درد، به مدت چند ثانیه بر روی گلو بگذارید و سپس آن را قورت دهید. اگر گلویتان زیاد می سوزد، میزان عسل را در مخلوط اضافه کنید.
بلافاصله پس از مصرف مخلوط، آب بنوشید.
این کار را تا زمانی که گلو دردتان خوب شود ادامه دهید.
غرغره آب نمک

یکی از روش های سنتی برای درمان گلو درد غرغره آب نمک است. اگر گلویتان عفونت دارد یا دچار آبسه شده است، بعد از مشورت با پزشک، می توانید از غرغره آب نمک استفاده کنید. حتی اگر گلو درد خفیفی دارید پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از گسترش آن، در طول روز چند بار آب نمک غرغره کنید. این کار باعث می شود که عفونت شما جدی نشود. پزشکان متخصص کلینیک مایو معتقدند که آب نمک به کاهش علائم گلو درد کمک می کند. به طور کلی آب نمک یک عامل طبیعی ضد باکتری است که می تواند به سهولت عفونت گلو را از بین ببرد.

روش استفاده

برای کمک به جلوگیری از بدتر شدن عفونت خفیف استرپتوکوکی گلو، شما می توانید غرغره آب نمک را با پیروی از این دستور خانگی استفاده کنید:

۱/۲ قاشق چای خوری نمک را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید.
مخوط را کاملا هم بزنید تا بلور های نمک حل شوند.
هر ۲ ساعت یک بار این مخلوط را غرغره کنید.
هرگز آب مانده ته گلو را قورت ندهید.
این کار را چند روز ادامه دهید.
خواهشمندیم اگر سوال یا نکته‌ای برای مطلب گلو درد

hamejaa.ir

دسته‌بندی نشده

Related posts